sposób na
Rozwój osobisty

37 sposobów na to, jak się rozwijać

Rozwój osobisty możesz zacząć w dowolnym momencie życia i wcale nie potrzebujesz do tego pieniędzy. Nie wiesz, jak się rozwijać? To proste! Rozwijasz się, robiąc coś nowego. Lub robiąc coś kolejny raz, ale w nowy sposób. Rozwijasz się, kiedy się zmieniasz i kiedy nad tą zmianą pracujesz.

Jeżeli chcesz świadomie się rozwijać, na początek warto ustalić, nad jakim aspektem życia chcesz popracować. To pomoże ci ustalić, jak się rozwijać w najlepszy sposób. Dążąc jednocześnie do wielu zmian w wielu dziedzinach życia, trudno będzie osiągnąć Ci mierzalne efekty. Łatwiej będzie skupić się najpierw na jednym, a potem na drugim. Wiedząc, nad czym chcesz popracować, łatwiej będzie ci dobrać odpowiednie techniki, które zbliżą Cię do osiągnięcia celu.

Co to może być? Może masz problemy z punktualnością i chcesz to w końcu zmienić? Albo masz inne złe nawyki, które chcesz przekuć w dobre? Możliwe, że źle się odżywiasz i chcesz w końcu zadbać o swoje zdrowie. Czy często wyżywasz się na innych? Może chcesz lepiej zarządzać swoim czasem? Pewnie chcesz nauczyć się języka obcego? Może chcesz podszkolić ortografię i interpunkcję? A może brakuje Ci wiedzy w jakiejś dziedzinie? Rzeczy, nad którymi można pracować, jest cała masa.

Możesz rozwijać się prywatnie (praca nad sobą i relacjami) oraz zawodowo. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym jest rozwój osobisty to zerknij tutaj.

Jak się rozwijać – relacje i praca nad sobą

To, jak wygląda relacja zależy od wszystkich osób, których ta relacja dotyczy. Jeżeli tylko Ty będziesz pracować nad poprawą relacji, tak naprawdę może się nic nie zmienić. Dlatego, jeżeli masz niesatysfakcjonującą relacje, na dobry początek zachęcam do rozmowy i wspólnego ustalenia, co jest nie tak. A jeżeli taka rozmowa jest niemożliwa z racji tego, że druga osoba nie ma nic do powiedzenia w tym temacie i nawet nie chce usłuchać Ciebie, to zastanów się nad sensem tej relacji.

Oto czynności, które cię rozwiną:

 1. Czytaj książki – nieważna tematyka, ważny sam fakt czytania i to, co z tego wyniesiesz. Powieści potrafią wiele nauczyć (poszerzyć słownictwo i wiedzę, polepszyć znajomość ortografii i interpunkcji, a także zwiększyć wyobraźnię). Biografiami i autobiografiami możesz się nieźle zainspirować. Dzięki poradnikom możesz zmierzyć się z tym, co wydawało się nieosiągalne
 2. Bierz udział w kursach/szkoleniach – nie dość, że masz okazję poznać nowych ludzi, to jeszcze zdobędziesz wiedzę, której ci brakowało. Pamiętaj jednak, by odpowiedzialnie wybierać kursy. Nie oszukujmy się – wiele kursów może okazać się dla Ciebie niepotrzebnym kosztem
 3. Słuchaj podcastów – to świetna opcja, dla tych, którzy nie lubią ciszy. Istnieje tak wiele podcastów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zamiast słuchać w kółko radia w samochodzie, można do odmiany wysłuchać interesującego podcastu
 4. Ciągle się ucz – bo dzięki temu nie stoisz w miejscu
 5. Stawiaj sobie duże cele – bo duże cele to ścieżki, którymi podążamy. Dużym celem może być napisanie książki, założenie firmy, schudnięcie, poprawa relacji czy zmiana stylu życia.
 6. Stawiaj sobie małe cele, których realizacja szybko cię zmotywuje – realizacja dużych celów może być czasochłonna i męcząca, dlatego spełnianie w międzyczasie małych celów dobrze wpłynie na Twoją motywację
 7. Planuj – wiele dobrych pomysłów skończyło się fiaskiem, ponieważ nie miało dobrego planu. Plan pozwoli Ci ogarnąć. Po prostu. I oszczędzi Ci późniejszego stresu.
 8. Działaj, a nie stój w miejscu – samo nic się nie zrobi. Nawet największe aspiracje nie zostaną zaspokojone, jeżeli nie będziesz kroczył w ich stronę.
 9. Bądź odpowiedzialny – odpowiedzialność to domena ludzi dojrzałych. Bierz odpowiedzialność za swoje decyzje i czyny. Nie obwiniaj innych za swoje błędy.
 10. Zmieniaj nawyki lub wyrabiaj nowe – złe nawyki sprawiają, że mamy mniej czasu, czujemy się gorzej i marnujemy swój potencjał. Pomyśl, jakie nawyki są dla Ciebie zgubne i pozbądź się ich. W ich miejsce wyrób sobie nowe, lepsze nawyki.
 11. Ucz się na błędach i pozwalaj sobie na nie – każdy z nas czasem się pomyli. Nie ma w tym nic złego. Ważne, by mimo pomyłki iść dalej. Wyciągnięte wnioski pomogą ci uniknąć porażki w przyszłości. Jeżeli masz za sobą poważny błąd, przeanalizuj go na spokojnie. Nie oceniaj siebie. Po prostu ustal, co musisz zrobić inaczej.
 12. Medytuj – to uspokaja. A także pozwala zobaczyć to, co kryje się w umyśle.
 13. Bądź aktywny fizycznie – nie pozwól, by Twoje ciało się nie ruszało. Ciało potrzebuje ruchu. Nie musisz od razu zostać maratończykiem, ale półgodzinny spacer dziennie nie zaszkodzi, a pomoże. Przewietrzysz umysł i będzie ci się lepiej myślało.
 14. Ucz się języków obcych – to fajne ćwiczenie dla mózgu. Znajomość innego języka może otworzyć ci drzwi do lepszej kariery. Poza tym, wiele świetnych kursów czy blogów jest obcojęzyczna. Znając dany język, możesz sobie pozwolić na buszowanie nie tylko po polskim internecie.
 15. Znajdź nowe hobby, ale nie zapominaj o starym – próbowanie nowych rzeczy sprawia, że nie popadamy w rutynę. Czasem warto spróbować.
 16. Walcz ze strachem – bo on nas blokuje. I sprawia, że czujemy się bardzo źle. Walka ze strachem jest trudna i czasochłonna, ale naprawdę warto. Bo bez niego już nic nas nie zatrzyma 😊
 17. Próbuj nieznanego – zawsze warto sięgnąć po jakieś nowe doświadczenie. A nuż widelec pomoże Ci to w realizacji celów.
 18. Wstawaj wcześniej – higiena snu jest niezwykle ważna. Należy pamiętać, by dostarczać organizmowi codziennej, odpowiednio długiej, dawki snu. Przyjmuje się, że powinno to być ok 8h. Rano potrafimy się bardziej skoncentrować i jesteśmy produktywniejsi. Warto więc ten czas wykorzystać. O ile oczywiście nie wstajemy na 4/5/6 do pracy. Wczesne wstawanie idealnie sprawdzi się u osób, które pracują w domu. Zamiast wstawać o 9.00, warto wstać o 5.00 czy 6.00  i wcześniej zabrać się do pracy
 19. Graj w gry planszowe – spędzisz miło czas, a przy okazji potrenujesz mózg
 20. Ucz się od innych – nie chodzi o to, by robić dokładnie to samo, co inni. Chodzi o to, by wysłuchać rad osób, które odniosły sukces. Nie musisz się do tych rad stosować, ale zawsze warto przyjąć taką poradę od bardziej doświadczonej osoby
 21. Otaczaj się inspirującymi ludźmi – zastanów się, wśród jakich osób się obracasz. Czy są wśród nich ludzie, którzy Cię do czegoś inspirują? Jeżeli nie, warto do grona znajomych wpuścić taką osobę. Przyjęło się mówić, że 5 osób, z którymi najczęściej się widujemy, ma duży wpływ na nas samych.
 22. Ćwicz empatię – dla mnie to ważna cecha. Empatyczni ludzie są przyjemniejsi. Po prostu.
 23. Wybaczaj – bo dzięki temu poczujesz się lepiej. Pamiętaj jednak, że wybaczenie nie równa się zapomnienie. Nie musisz udawać, że nic się nie stało i nie musisz ufać w tak dużym stopniu, jak przedtem.
 24. Naucz się odpoczywać – bez pracy nie ma kołaczy, a bez odpoczynku nie ma pracy. Wielu z nas odpoczywa przed tv. I tak naprawdę nazajutrz jesteśmy równie zmęczeni, co dzień wcześniej. Prawdziwie odpoczywać trzeba się nauczyć. Kiedy się tego nauczysz, będziesz czuł, że odpocząłeś.
 25. Poznaj siebie – ale się nie śpiesz. Poznawanie siebie to długi proces. Dzięki niemu zrozumiesz np. dlaczego w różnych sytuacjach odczuwasz takie, a nie inne emocje.
 26. Pokonuj słabości – każdy z nas je ma, ale nie każdy z nimi walczy. Niektórzy się im poddają. Zastanów się, do której grupy chcesz się zaliczać. Zapamiętaj, że każda pokonana słabość czyni Cię silniejszym.
 27. Wspieraj innych – ludzie sukcesu nie trzymają wiedzy dla siebie. Lubią się to wiedzą dzielić. Weź sobie to do serca.
 28. Nie oceniaj – siebie i innych. Pamiętaj, że każdy z nas ma prawo do błędów i do sukcesów. Zamiast oceniać, po prostu zrozum.
 29. Bierz kąpiele leśne – czyli spaceruj po lesie, z zachowaniem uważności. Pozwól sobie na kontakt z przyrodą. Niech Cię przeniknie. Zwróć uwagę na śpiewające ptaki, szum drzew czy powierzchnię, po której stąpasz. Oddychaj pełną piersią, by poczuć zapach natury. Taki uważny spacer Cię zrelaksuje, uspokoi i oczyści umysł. Wierzy się, że kąpiele leśne pomagają w leczeniu depresji.
 30. Rezygnuj z tego, co cię blokuje – czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele czynności lub przedmiotów, może nas blokować. Zastanów się, czy przypadkiem nie dotyczy to także Ciebie. To mogą być przekonania, emocje, lęki, ale też przedmioty i osoby. Zastanów się, czy będziesz dalej pozwalać na blokowanie Ciebie czy chcesz z tym skończyć.
 31. Poznaj swoje możliwości – żeby nie porywać się z motyką na Słońce. Lepiej wstrzymać się z czymś, póki się nie podszkolisz, by uniknąć przykrej niespodzianki.
 32. Walcz z nałogami – nałogi niszczą nasze zdrowie. Osoba, która chce się rozwijać, rozumie to i rzuca niezdrowe nałogi. Rzucisz palenie, będziesz miał więcej pieniędzy, które możesz zainwestować w szkolenie samego siebie. Albo, zamiast palić, rób sobie zdrowe koktajle.
 33. Dbaj o swoje otoczenie – bo ono ma na nas duży wpływ. Jeżeli jakaś rzecz w Twoim otoczeniu Ci przeszkadza, usuń ją. Może to stary fotel, który Cię denerwuje? W jego miejsce możesz postawić doniczkę z roślinką. Właściwie warto w swoim otoczeniu zainstalować roślinki, bo one, nie dość, że oczyszczają powietrze, to ładnie wyglądają i działają na nas uspokajająco.
 34. Śmiej się – śmiech to zdrowie. Sprawia, że czujemy się lepiej i jesteśmy szczęśliwsi. Podobno nawet sztuczny uśmiech sprawi, że poczujemy się lepiej.
 35. Zmniejsz ilość bezwartościowego wpatrywania się w ekrany do minumum, a nawet do zera – dzięki temu zyskasz czas na wykonywanie innych, bardziej wartościowych rzeczy. Choćby na rozwijanie się.
 36. Rozmawiaj i słuchaj – bez komunikacji nie uzyskasz głębokiej relacji. Rozmawiając, możemy dużo dowiedzieć się o rozmówcy. Ale także zyskać wiedzę na tematy, o których rozmawiamy. Ważna jest tutaj umiejętność słuchania. Wiesz, że wielu z nas ma z tym problemy? I wcale nie chodzi tu o gorszy słuch (to temat na inny wpis). Dzięki rozmowom możesz poznać nowe sposoby na to, jak się rozwijać.
 37. Dopuszczaj do siebie inne punkty widzenia niż Twój własny – czyli nie bądź ograniczony. Twój punkt widzenia wcale nie musi być właściwy i jedyny. A z resztą, poznawanie innych spojrzeń na sprawę niż własne, jest piękne

Wiele z powyższych dotyczy także rozwoju zawodowego. Przede wszystkim kursy i szkolenia czy podcasty. Ale rozwój zawodowy wcale nie musi ograniczać się tylko do tych dwóch zagadnień. Praca nad relacjami i rozwój prywatny także przyczynią się do tego, że jako pracownik będziesz po prostu lepszy.

Masz inne sposoby na to, jak się rozwijać? Podziel się swoimi spostrzeżeniami.

2 thoughts on “37 sposobów na to, jak się rozwijać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *